Tomt i Grillby har fått ny ägare – priset: 886 000 kronor

Försäljningen av tomten på Villagatan 8 i Grillby är nu klar.

Området kring Villagatan 8

Området kring Villagatan 8

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-11-29 16:30

Ny ägare blir Novandi AB från Bålsta, som köpte fastigheten av Wiklund & Swärds Hus AB. Ägarbytet gjordes i november 2024 och priset blev 886 000 kronor. Tomten är 1 110 kvadratmeter stor.

För mindre än en månad sedan såldes ett hus alldeles i närheten, på Villagatan 11. Där blev priset för det 116 kvadratmeter stora huset 2 450 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Fältvägen 11.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Enköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!