Då Sverige har lång erfarenhet av hemspråksundervisning/modersmålsundervisning, finns det en del slutsatser man kan dra. Barn som kommer från familjer där man inte talar svenska i hemmet mår bra av att lära sig och utveckla språket som talas i hemmet. Det gör det lättare att lära sig svenska och senare även andra språk.
Forskning visar att barn klarar sig bättre i skolan om de behärskar såväl modersmålet som det svenska språket väl (Referens: Språk, lärande identitet, Ring; 2018)
Språk är även en del av kulturen. Bra modersmålsundervisning gör det lättare att förstå det svenska samhället och den svenska kulturen i förhållande till den kultur som familjen kommer från.
Bra modersmålsundervisning kan också bidra till bättre integration i det svenska samhället.
Sverige är ett mångkulturellt och mycket exportinriktat land. Svenska företag liksom svenska myndigheter behöver personer som kan olika språk och förstår kulturer. Barn från familjer där man talar till exempel arabiska eller persiska hemma, kan i framtiden bli en viktig tillgång för svenska exportföretag och i det internationella samarbetet där Sverige spelar en viktig roll.
Låt oss därför värna om en god modersmålsundervisning i Enköping!