Är det skillnad på föreningar och föreningar?

Till vissa grupper är det alltid ont om pengar. Till idrotten finns är resurserna närmast obegränsade.
Hur kan det vara så? funderar insändarskribenten.

Råder det jämställhet när det gäller lokalfrågor? Är kommunen enligt lag skyldig att hålla med idrottshallar och liknande? undrar insändarskribenten.

Råder det jämställhet när det gäller lokalfrågor? Är kommunen enligt lag skyldig att hålla med idrottshallar och liknande? undrar insändarskribenten.

Foto: Andreas Segersköld

Lokaler2025-04-26 05:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Läser i tidningen om problem med föreningslokaler. Jag har flera gånger slagits av att när det gäller lokaler för till exempel pensionärer och människor med funktionsnedsättningar så fattas det ofta pengar, men om det gäller idrottsanläggningar verkar det nästan inte finnas någon gräns för vad det får kosta.

Det uttalas ibland att kommunen inte har skyldighet att hålla med lokaler för vissa ändamål.

Jag undrar vad som egentligen gäller: Är kommunen enligt lag skyldig att hålla med idrottshallar och liknande? 
Den bild jag har är att när det gäller idrottsanläggningar kan det få kosta tiotals eller hundratals miljoner om året men en lokal för funktionsnedsatta har man inte råd med om det kostar några tiotusenlappar.

Jag är absolut inte emot idrott, med det finns faktiskt andra grupper i samhället som också har behov av stöd.
Det skulle vara väldigt intressant om någon politiskt ansvarig kunde klarlägga vad som verkligen gäller.