Coacher ska bidra till sunt samhälle

En råare samtalston, verbala käftsmällar och rena personangrepp. Nu vill Enköpings kommun sätta stopp för det allt hårdare samhällsklimatet, inte minst på sociala medier.

ENKÖPING2019-04-01 06:00

En av punkterna vid nästa möte i kommunstyrelsens personalutskott är anställningen av fem så kallade kommunala SF-coacher.

– SF står för Sunt Förnuft. Snällhet måste få kosta, uppger en anonym källa, som på grund av rädslan för repressalier inte vill säga sitt namn.

Men vad ska de här personerna göra?

– Ungefär som det låter på namnet. De ska röra sig ute i den miljö där våra kommuninvånare befinner sig. Märker de att en diskussion börjar urarta så ska de kunna rycka in, som plåster på såren eller balsam för själen eller hur man nu vill uttrycka sig.

SF-coacherna ska i första hand verka på sociala medier, men även kunna röra sig ute i stadsmiljön sena kvällar och nätter.

Men räcker det med fem personer?

– Det är som sagt var ett försök. Vi tror inte på hårdare tag utan på mer snällhet, kramar och hjärtan. Visar det sig att satsningen lyckas är vi beredda att mångdubbla insatsen.

Politiskt ansvarig för SF-projektet i Enköpings kommun är Sissela I Lööv-Jo, som den 1 april tar steget från att företräda kommunen i företags- och marknadsfrågor till att verka för ett mer humant klimat mellan Enköpingsborna.

– Jag ser det här som en naturlig utveckling och ett område där vi verkligen kan göra skillnad. Tänk dig en zon av omtanke och glädje med stark lyskraft över Enköping, en kommun där folk talar till och med varann istället för om varann, där vi tillåts ha olika åsikter men alla är stolta över att själv bidra till det här fantastiska samhället. Där kan man tala om att positiv marknadsföring som inte kostar något.

Hur skulle fortsättningen kunna se ut?

– Vi kan börja med att sprida budskapet i nätverket Fyra mälarstäder. Vi är faktiskt redan i inledningsskedet av ett ”Four love-projekt”. Den som sprider glädje och verkar för ett humant samhällsklimat i alla fyra mälarstäder samma vecka får en spa-helg på någon av alla härliga slotts- och konferensanläggningar vi har i närområdet.

Har kommunen råd med det?

– Som min kollega sa till dig tidigare, snällhet måste få kosta. Jag är övertygad om att det här lönar sig i längden och bidrar till att vi ökar våra intäkter kraftigt i hela regionen.

Tack. Det ska bli spännande att följa projektet?

– Tack själv. Får jag ge dig en kram?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om