Läkarmissen: Skrev ut flerdubbla doser av narkotika

En läkare i Enköping har skrivit ut alldeles för mycket narkotikaklassade läkemedel.
Han ska ha missförstått hur man skriver ut recept.

Enköping2025-03-18 19:00

För flera år sedan fick IVO, Inspektionen för vård och omsorg, in en anmälan från ett apotek om att Enköpingsläkaren hade skrivit ut flera årsförbrukningar av narkotikaklassade läkemedel till en patient.

När IVO sedan började kontrollera läkarens recept upptäcktes att ännu fler patienter fått för mycket narkotika utskrivet.

I flera av de fall som IVO har tittat på handlar det om patienter med mångåriga smärtproblem. I ett av dessa fall var det en kronisk brukare av opioder som fick förnyade recept, vilket gjorde en avsevärt högre förbrukning än vad som var rimligt möjligt.

Läkaren har förklarat sitt agerande med att han har missuppfattat hur läkemedelsmodulen fungerar. Han har felaktigt utgått från att en ändring av ett tidigare recept innebär att det gamla receptet makuleras. Men det gör det inte utan ändringen ger i stället ytterligare ett recept.

Enköpingsläkaren arbetar inte längre kvar inom den verksamhet där han skrev ut sina recept. Han skriver till IVO att han tar till sig lärdomen av sina misstag och beklagar att han brustit i kunskap om hur läkemedelsmodulen fungerar.

IVO har beslutat att rikta kritik mot läkaren för hans brister i förskrivningen av narkotikaklassade läkemedel. Han kritikiseras även för brister i journalföringen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!