Man greps med skarpladdat vapen

Vid 23-tiden på tisdagskvällen greps en man med ett skarpladdat handeldvapen i bilen på E18 vid Ekolsund.

Vapen. Ett laddat handeldvapen hittades i bilen.

Vapen. Ett laddat handeldvapen hittades i bilen.

Foto:

Enköping2017-06-07 08:37

Polisen genomförde en fordons- och förarkontroll på motorvägen. Mannen som körde bilen visade tecken på att vara narkotikapåverkad. Med anledning av detta genomfördes en husrannsakan i bilen.

Ett skarpladdat handeldvapen hittades. Mannen har inte licens för vapnet och han blev därmed misstänkt för grovt vapenbrott utöver misstankarna om drograttfylleri och narkotikabrott.

Dessutom hittades en teleskopbatong i bilen, vilket innebär brott mot knivlagen, och flera burkar med pepparsprej (vapenbrott).

Vidare upptäckte poliserna dopningspreparat i fordonet.

Utöver dessa brottsmisstankar visade det sig att bilen både hade körförbud och användningsförbud. Bilföraren greps.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om