ESK:s damer som Àr nykomlingar i division 1 mötte seriekollegan IK Huge i genrepet. Det var gÀsterna frÄn GÀvle som inledde med att göra mÄl redan i andra spelminuten, som dock dömdes bort för offside. DÀrefter var det mest ESK som var det spelförande laget, men det skapades fÄ farliga mÄlchanser. NÀrmast var Beata Olsson som sköt i stolpen efter trettio minuter.
â Vi var inte riktigt nöjda i halvtid. Vi slarvade bort för mĂ„nga passningar, sĂ€ger Lovisa Delby trĂ€nare för ESK.
Första halvlek var mÄllös, men utdelning kom i andra halvlek, tvÄ gÄnger om genom Beata Olsson som stÀndigt var ett hot mot Huge. Första var ett nick mÄl efter snygg framspelning i den tionde spelminuten och 2-0 mÄlet med ett kraftfullt skott otagbart för mÄlvakten.
â Framförallt Ă€r jag nöjd med jobbet i det kollektiva, dĂ€r fĂ„r vi till vĂ€ldigt bra i alla lagdelar. Vi har bra avstĂ„nd mellan lagdelarna i en helt annan utstrĂ€ckning Ă€n tidigare, sĂ€ger Lovisa.
â Jag Ă€r nöjd, med mĂ„nga fina prestationer. Men vi ska fortfarande öka nivĂ„n i vĂ„rt passningsspel. Men det Ă€r otroligt mycket bĂ€ttre Ă€n det varit tidigare.
NÄgot ni behöver finslipa inför premiÀren?
â Flera och snabbare spelbara spelare, bollhĂ„llare ska ha flera alternativ. Sen ska vi fortfarande slipa spelvĂ€ndningar, hĂ„lla i bollen och ha tĂ„lamod. Vi vill ganska snabbt ha fram bollen, vilket kan vara positivt men vi vill ocksĂ„ ha mer tĂ„lamod.
NÄgra du vill plussa lite extra?
â Julia Lindström har otroligt fin arbetskapacitet, hon rör sig hela tiden. Hon Ă€r spelbar och kommunicerar utĂ„t hela tiden till samliga att hon finns. Vill Ă€ven plussa Frida Ăstberg och Josefin Holm
SeriepremiÀren Àr mÄndag den 17 april pÄ hemmaplan mot BollstanÀs.