Sedan avregleringen av bilprovningen 2010 har antalet besiktningsstationer mer Àn fördubblats. Nationalekonomerna Osmis Habte och Jerker Holm har undersökt vad som hÀnder nÀr det finns flera stationer i ett omrÄde och det tillkommer en station.
Det visade sig att andelen godkĂ€nda besiktningar ökade med 0,3â1,9 procent i de besiktningsstationstĂ€ta omrĂ„dena. Sannolikheten att fĂ„ bilen godkĂ€nd Ă€r dĂ€rmed högre i omrĂ„den med mĂ„nga bilbesiktningsstationer Ă€n i omrĂ„den med fĂ„, hĂ€vdar forskarna.
Mjuka faktorer pÄverkar
ââDen tolkning vi gör Ă€r inte att varje besiktningsingenjör stĂ„r och tĂ€nker: "oj, hĂ€r mĂ„ste jag godkĂ€nna fler". Utan det kan vara mjuka faktorer som pĂ„verkar. Som att stationen tappar kunder och att det har öppnat en annan station som de pratar om pĂ„ fikarasten och nĂ„gon kollega kanske har fĂ„tt gĂ„ ned i tjĂ€nst eller förlorat jobbet, sĂ€ger Jerker Holm som Ă€r professor i nationalekonomi pĂ„ Ekonomihögskolan vid Lunds universitet.
Ăkningen med 0,3-1,9 procent kan tyckas vara lĂ„g, men siffrorna Ă€r klart statistiskt signifikanta, försĂ€krar Holm. En ökning med 1 procent i andelen godkĂ€nda bilar innebĂ€r en ökning med drygt 30 000 bilar som varje Ă„r godkĂ€nns vid första besiktningen.
Subjektiva bedömningar
Men det Àr inte detsamma som att det skulle rulla fler farliga fordon pÄ vÀgarna.
ââDet hĂ€r innebĂ€r inte att vi sĂ€ger att svensk bilprovning Ă€r vĂ€rdelös pĂ„ nĂ„got sĂ€tt, sĂ€ger Holm.
ââMen att det finns ett visst utrymme för subjektiva bedömningar, det har fler Ă€n vi kommit fram till.
Studien som publicerats i Review of Industrial Organization baseras pĂ„ drygt 22 miljoner besiktningar under Ă„ren 2010â2015.