Ett inbjudande blĂ„tt hav, bedövande vackra strĂ€nder â och komplicerade regler och en massa pappersarbete. Det vĂ€ntar fullvaccinerade turister frĂ„n de 63 lĂ€nder som frĂ„n och med nu tillĂ„ts att resa till Phuket utan att behöva sitta i hotellkarantĂ€n i 14 dagar.
Förhoppningen Ă€r att pilotprogrammet âPhuket sandboxâ ska bli startskottet för Ă„terhĂ€mtningen för den för Thailand sĂ„ viktiga turismnĂ€ringen, som drabbades hĂ„rt nĂ€r pandemin stĂ€ngde vĂ€rldens grĂ€nser. Förra Ă„ret kom 6,7 miljoner utlĂ€ndska besökare till landet, att jĂ€mföra med 39,9 miljoner 2019. Det innebar ett inkomsttapp pĂ„ motsvarande omkring 428 miljarder kronor.
MÄnga regler
Skeptiska röster har dock höjts kring huruvida turister kommer att acceptera de regler som gÀller för pilotprogrammet i Phuket, dÀr ett covidtest mÄste tas innan avresa och ytterligare tvÄ efter ankomst. Besökarna fÄr inte lÀmna turistön pÄ 14 dagar och en sÀrskild kommandocentral kommer att övervaka deras rörelser genom en mobilapp.
Men myndigheterna hoppas att Phukets vÀlkÀnda strÀnder ska rÀcka som semesterlockbete för lockdowntrötta och ressugna turister.
ââFör mĂ€nniskor som har varit instĂ€ngda i sina lĂ€genheter i 16 mĂ„nader Ă€r tanken pĂ„ att flyga till Thailand, dĂ€r det finns strĂ€nder och man Ă€r en gĂ€st som vanligt, inte riktigt karantĂ€n, sĂ€ger Anthony Lark, chef för Phukets hotellförening, till nyhetsbyrĂ„n AP.
ââVisst, du fĂ„r sitta i en slags karantĂ€n. Men det Ă€r en karantĂ€n som strĂ€cker sig över 500 kvadratkilometer och det finns nationalparker och golfbanor och det gĂ„r att dyka.
VÀrsta virusvÄgen
PÄ torsdagen vÀntas 249 resenÀrer flyga in till Phuket pÄ plan som lyft frÄn Israel, Förenade arabemiraten, Qatar och Singapore. Men de landar i ett Thailand som kÀmpar med sin hittills vÀrsta vÄg av coronaviruset sedan pandemin startade.
Phuket har dock klarat sig relativt bra jÀmfört med andra delar av Thailand. Myndigheterna har massvaccinerat boende i omrÄdet som en förberedelse inför turisternas Äterkomst.
Om pilotprogrammet visar sig vara framgÄngsrikt hoppas regeringen att fler öar och strÀnder snart ska kunna ta emot utlÀndska besökare. MÄlbilden Àr att Thailand helt ska kunna öppna sina grÀnser i oktober.
PremiÀrminister Prayuth Chan-Ochas regering har stÄtt under allt hÄrdare tryck frÄn nÀringslivet att Äteröppna Thailand.
ââJag vet att det hĂ€r beslutet för med sig en viss risk. För nĂ€r vi öppnar landet kommer smittan att öka, oavsett hur goda intentioner vi har, sade han nyligen i ett tal nĂ€r han meddelade sin ambition att öppna samhĂ€llet och grĂ€nserna inom 120 dagar.
"Inga pengar"
Omkring 90 procent av Phukets hotell har fÄtt stÀnga sedan viruset slog till. Thailands regering hoppas att 100 000 utlÀndska turister ska besöka ön under det tredje kvartalet. FrÄgan Àr om de kommer att kÀnna igen resmÄlet, som före pandemin sjöd av liv och lockade miljontals mÀnniskor varje Är.
ââDe kommer att mötas av byggnader till salu, byggnader till uthyrning, stĂ€ngda affĂ€rer och nĂ€rbutiker. Ăr det en bra miljö för turister? Nej, sĂ€ger Srangsan Thongtan, frĂ„n en organisation för entreprenörer inom Phukets turistnĂ€ring, till nyhetsbyrĂ„n Reuters.
ââDet Ă€r vĂ€ldigt svĂ„rt att öppna. Det finns ingen budget för det, vi har inga pengar att reparera eller mĂ„la om för att vĂ€cka vĂ„ra verksamheter till liv.