ESK har tappat drygt 30 mål sedan seriesegern ifjol om vi ser till spelare som försvunnit. Det visade EP:s genomgång tidigare under försäsongen, där Haris Bajramovics 17 fullträffar förstås sticker ut.
Men seriepremiären lovade gott offensivt. Linus Zetterström, som kom till ESK till säsongen 2021 och gjort flest interna mål sedan dess, svarade för två av målen i 3–1-segern mot FC Gute.
Sheela da Silva gjorde fem mål och var främst i ett ESK som hade svårt att få till det offensivt i den tuffa Mellersta Svealandsserien under 2023. Nu finns inte hon med i säsongsupptakten.
Men hur ser det ut för de främsta lagen under ESK:s damer och herrar? Rätt bra visar det sig, åtminstone på förhand. De bästa målskyttarna är kvar i sina klubbar.
Emelie Call gjorde 16 mål för Örsundsbro IF och kom tvåa i den totala skytteligan i division 4 efter Rådmansös Tilde Gustafsson. Fanna BK:s Jennifer Björklund blev bäst på Fanna IP i samma serie med sina tolv mål, men förbereder sig för division 3-fotboll eftersom det blev klart att andraplatsen räckte till avancemang till nya trean.
Andreas Tosse Swärdh i Fanna BK jobbar hårt i försvarsspelet. Men det har inte hindrat honom från att bli lagets främste målskytt de två senaste säsongerna. Hela 16 när laget vann fyran och åtta vid den knappa degraderingen från trean i höstas. Kvar i laget. Gjorde avslutande 5–0-målet i senaste matchen, mot Enköping United i Upplandscupen.
När EP i början av augusti förra året tittade närmare på de bästa lokala målskyttarna inför hösten var Ludvig Källman i SK Elvan bäst av dem alla.
"En stor anledning till att det gått så bra för mig, är att jag har trivts och kommit in i laget så bra. Vi har sköna tränare och spelare i elvan. Det är väldigt familjärt", sa han efter att ha gjort mer än hälften av lagets mål på våren.
Till slut blev det 16 mål och vinnare i sexans skytteliga. Som bonus på säsongen fick laget en friplats till division fem och försäsongen har börjat bra. Gruppseger i Upplandscupen och Ludvig Källman bäste målskytt.
Ed Grinde i Enköping United inledde förra årets säsong med ett hattrick på Fanna IP. Han kom till slut tvåa i skytteligan efter Källman och laget tog steget upp i femman via serieseger. Grindes målform håller i sig. Bland annat kom ett nytt hattrick i träningssegern mot IFK Viksjö. I Örsundsbro IF var Jakob Smedlof bästa målskytt med sina sex mål på sju matcher. Nu har Örsundsbros målkung gått över till Fanna BK för spel på en högre nivå.
Rutinerade Joacim Forsström Skeppar gjorde nio mål och var bäste målskytt i det EIS som klarade kontraktet i femman efter en stark avslutning. Han finns med i truppen även den här säsongen, i ett EIS med flera nya namn.
Syrianska FF var en av EIS seriekonkurrenter förra året. Markus Ahosson var bästa målskytt i laget med sex mål på elva starter. I år är Syrianska inte anmälda till seriespel enligt serieindelningen i division 6.
Emil Ekström var IK Nordias vassaste målskytt i division 7. Han kom bara till spel vid tre tillfällen, men lyckades sätta dit fem mål. Emil Ekström är fortfarande skriven i Nordias trupp kommande säsong.
I division 8 var Isak Hedstad bästa lokala målskytt förra säsongen när han sju mål på endast fem matcher för Södra Trögd. Det räckte till en sjätteplats i skytteligan. Inför årets säsong är Isak Hedstad inte inskriven i Södra Trögds spelartrupp.