Edwin Nore är en av ESK:s mest oömma spelare. Ligger han ned efter en duell så har smällen tagit rejält. I genrepet mot Sunnersta blev han liggande i över fem minuter efter en smäll mot huvudet. Det signalerades om byte direkt, men Nore reste sig och spelade vidare. Med ett rejält bandage runt huvudet, som påminde om engelsmannen Terrby Butchers blodiga bandage mot Sverige i VM-kvalet 1989.
– Ja, Henkan (Henrik Johansson, målvaktstränare) sa det. Jag vet inte riktigt vem det är men det låter häftigt, säger Edwin Nore.
Smällen kände han inte av sedan. Och någon fara för hans medverkan i premiären ska det inte vara.
– Det såg nog värre ut än vad det var. Jag kände att jag ville fortsätta spela och kände ingen yrsel, så allt kändes bra. Det är ingen hjärnskakning.
Vad som hände vet han dock inte riktigt själv.
– Det var en fifti/fiftiduell med en av Sunnerstas spelare. Det kändes som att jag fick en armbåge. Det var inget fult, utan mer bara otur. Men de tog sårspray och bandage runtom, och så var det bara att köra igen.
I själva matchen klev Nore av senare med två assist på kontot. Båda gångerna till Isak Bråholm.
– Ja om man får kalla det sista för ett assist så var det så, jag skottblockade fram bollen till honom där ha ha..
Matchen i sig hade två ansikten.
– Jag tycker att vi gjorde en ganska svag första halvlek. Vi körde fast i det smånätta spelet. Istället för att variera och hitta kombinationer. Men i den andra är vi det klart bättre laget, och fick utdelning också. Det var ett stabilt genrep, även om det såg lite oroväckande ut i första halvlek. Samtidigt gjorde de det bra också och stoppade oss tidigt med sin press.
Nu är det bara några dagar kvar till seriepremiären mot IFK Haninge på fredag kväll på Enavallen. Nore är förväntansfull.
– Jag tycker att vi ser bra ut. Vi har sköna grabbar i laget, och alla är duktiga fortbollsspelare. Jag tror att det blir en spännande säsong.
Och den egna formen kan han inte klaga på heller.
– Det känns bra. Jag var visserligen sjuk hela förra veckan, men det känns bättre nu så det är ingen fara, säger Edwin Nore.