Det var en halvtrög start från Enköping mot Hallstahammar. Men när Ebba Salomonsson kvitterade till 5-5 i den 20:e minuten kollade EHF aldrig bakåt.
Enköping fortsatte producera framåt och stänga till bakåt, och Hallstahammar var aldrig nära att störa Enköpingslaget. Slutresultatet skrevs till 18-30. Efter matchen var det en glad EHF-tränare som summerade insatsen.
– Jag är jäkligt glad för tjejernas skull. I år har vi haft en ganska tunn juniortrupp i år som har jobbat hårt. Vi har trott på det vi har gjort under hela säsongen och nu börjar resultaten komma också. Idag gör vi en otroligt bra match, säger Mathias Eriksson.
I EHF-målet var Elsa Wiklunds målvaktsspel blendande stundtals. Mathias Eriksson passar också på att hylla sina unga och lovande rookies som börjat ta plats och leverera på seniornivå.
– Elsa var jättebra, men Julinn Lundgren var också jättebra idag. Det är nästan så skorna glöder fortfarande, säger Mathias Eriksson efter slutsignalen mot Hallstahammar och fortsätter:
– Julinn och Wilma (Eriksson) lyfte vi upp inför i år och de är födda 2007. Det har tagit tid för dem att komma in i det och det är skillnad att spela seniorhandboll. Men båda två har tränat på bra och börjat ta plats. Det är jättekul!
Men det tog tid innan Enköpingslaget kom in i matchen. Mathias Eriksson menar att man haft problem med vara med från start under säsongen.
– ibland är vi lite sega i starten. Men nu när det har gått ett par månader är tjejerna ganska coola. De vet vad dem kan och sen tror dem på det, och det har visat sig under de senaste matcherna när vi har vunnit. I det långa loppet vinner vi matcher.
EHF-tränaren ser också en stor skillnad över tid när det kommer till att stänga matcher där man är bättre spelmässigt.
– Vi pratade om det i halvlek. Jag ska inte säga att vi har varit dåliga. Men även fast vi har vunnit matcher tidigare har vi inte tagit chansen att stänga matcher när vi har haft möjligheten. Nu hade vi chansen att stänga och såg att de inte hängde med riktigt.
EHF har en fin resultatrad i bagaget och tre omgångar kvar att spela av serien. Det är nästan för få matcher, när man börjat få träff, enligt Mathias Eriksson.
– Vi har hittat jackpott i gruppen nu. Jag är så glad för tjejerna, de har jobbat hårt för det här. Det är synd att säsongen snart är slut, säger EHF-tränaren.