Problem av lyxkaraktär – det är något man kan leva med

En mellan två lag som inte hade något att spela för. Det är inte superförutsättningar för en handbollsfest. Men ibland spelar inte förutsättningarna någon roll överhuvudtaget.

Jennifer Ringblom och EHF-damerna bjöd på drama från den högre skolan i mötet med Alfta.

Jennifer Ringblom och EHF-damerna bjöd på drama från den högre skolan i mötet med Alfta.

Foto: Anders Hallman

Handboll2025-03-15 16:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Tre tankar

Hon måste vara en mardröm: Det finns dem som är rent ut sagt förjävliga att möta. Det smäller och gör ont att stå i vägen, man straffas om man ger något gratis. Mot Alfta var Martina Vig en dröm för EHF att ha på sin sida. Hon gör mål och slänger sig in både högt och lågt in i försvararna. Men alltid fair och på rätt sida gränsen. Det leder till att försvararna grimaserar varje gång hon får bollen och domarna har inget annat val än att ge henne frikast. Otroligt nyttig och en nyckel bakom vinsten mot Alfta.

Målvaktsfrågan: Ett riktigt lyxproblem som Enköpingsdamerna står inför är när man ska avgöra vem som ska stå. I den första halvleken gör Elin Bergsten en otroligt fin insats med över tio räddningar. Hon är huvudanledningen till att EHF leder i paus. Men när den andra halvleken kastar av står Elsa Wiklund i mål. Jaha, det var udda tänkte jag. Men i slutändan visade det sig att Elsa Wiklund var i minst lika gott slag som sin målvaktskollega. Flera fina räddningar, och med sekunder kvar står hon för ett superingripande och stoppar en bortalagskvittering. Som sagt, lyxproblem.

Bäst när det gäller: Under våren har EHF-damerna gått som tåget, precis som man vill att formkurvorna ska gå. Synd att man inte fått till en bättre höst. Då hade man kunnat utmana topplagen nu på vårkanten.