Albin rÀddade en poÀng till EIBK U

EIBK U fick nöja sig med 7–7 mot Loke.

PoÀngrÀddare. Albin Pettersson gjorde EIBK U:s tvÄ sista mÄl.

PoÀngrÀddare. Albin Pettersson gjorde EIBK U:s tvÄ sista mÄl.

Foto: Magnus Eriksson

Innebandy2017-03-06 11:32

Jumbon EIBK U fick en bra start mot Loke U. NĂ€r första perioden var spelad ledde laget med tre mĂ„l, 5–2.

Under mittperioden stĂ€mde inte spelet och det utnyttjade Stellan Gilljam som gjorde tre mĂ„l i mittperioden och fem totalt nĂ€r lagen gick till pausvila med 5–5.

Albin Pettersson gav EIBK U ledningen pĂ„ nytt. Stellan Gilljam stal sedan huvudrollen igen och satte tvĂ„ mĂ„l till och gjorde sju totalt nĂ€r Loke U gick upp till en 7–6-ledning.

Albin Pettersson satte 7–7 med tvĂ„ minuter kvar och rĂ€ddade en poĂ€ng.

– Första perioden var bra frĂ„n vĂ„r sida. Mittperioden lite sĂ€mre och det var dĂ€r vi tappade chansen till segern. Vi försökte under tredje men det gav bara en poĂ€ng. Nu ska vi göra allt för att nĂ„ kvalet, men det kommer bli tufft, sĂ€ger EIBK-trĂ€naren Markus Wallström.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!