Första perioden såg ut att sluta mållös. Men efter 18.46 åkte ESK-backen John Petersson ut för slashing - och det tog Väsby 32 sekunder att spräcka nollan geno Nick Hedemyr. Annars en bra förstaperiod av ESK som skapade lägen, var tajta bakåt och låg rätt i banan.
ESK laddade om i paus - och på en minut och sju sekunder i upptakten av den andra perioden hade hemmalaget vänt på matchen genom två gånger Ludvig. Först genom Ludwig Ahlin till 1-1 och dryga minuten senare genom Ludvig Wallin.
Hemmalaget hade också bud på 3-1, men Edvin Olofsson i Väsbymålet höll. Och till slut släppte han inte fler mål, Väsbymålvakten.
Fem minuter senare kom Väsbys kvittering genom Felix Dahlgren och 2-2 stod sig mittperioden ut.
I den tredje perioden gjorde Väsby om ESK:s bravad från andra perioden, när de gjorde två mål inom loppet av en minut och elva sekunder.
Det rycket fram till 2-4 kunde aldrig hemmalaget hämta sig från, och kammade noll i hemmapremiären.
– Jag tycker att vi gjorde en bra prestation. Vi ställde frågor till dem. Sedan är jag besviken att vi förlorade. Vi fuskade lite i tredje perioden, och jag sa till laget efter matchen att vi behöver ha 60 minuter noggrannt. Jag tycker att vi skapade tillräckligt med målchanser för att vinna och prestationen är tillräckligt bra för att få poäng med oss. När vi hade momentum i andra perioden så hade vi tålamod, låg rätt och fick massor av spelvändningar. Vi fick de grejerna för att vi gjorde rätt saker, säger Johan Jonsson.
– Prestationen är godkänd, men vi måste bli mer ödmjuka hela matchen, fortsätter han.