ESK visade moral och kampvilja under helgen i norrland. Först seger och revansch mot Kiruna i lördags (seger 3-2) och sedan en stark insats mot serieledande Kalix, där laget förtjänade mer än förlusten med 1-4. Kalix avgjorde matchen sent i tredje perioden och befäste sin serieledning.
– Jag är glad och nöjd över helgen vi gör. Det är fler spelare som kliver fram och jobbar hårdare för varandra. Det har vi kanske inte sett tidigare under säsongen. Vi var värda poäng även mot Kalix tycker jag, säger coachen Jakob Mylläri.
Och ESK kunde kanske fått grepp om matchen, och tvåminutersutvisningen på Felix Lövgren blivit en femminutare istället.
– Det borde varit fem minuter där. Då kunde vi fått riktigt momentum. Men domaren tyckte att han satte ned foten och gör en trippingrörelse, säger Jakob Mylläri.
I och med resultaten så skiljer åtta poäng upp till playoff med tre matcher kvar för ESK. Alla tre på hemmais. Men sett till ESK:s säsong och den usla hemmastatistiken så känns det som omöjligt uppdrag för ESK att nå dit. Även om Mylläri inte gett upp.
– Vi ska gå för tre segrar på hemmaplan. Och så får vi se om det räcker eller inte. Vi ska aldrig kunna ångra oss över att vi inte gick för det, säger ESK-coachen.