Alfred Johansson svarar på NRK-reporterns frågor efter nyheten om att 33-åringen, uppvuxen i Enköping, presenterades som norska storklubben Rosenborgs nya tränare.
Steget att ta över Norges största klubb, utan annan erfarenhet än juniorfotboll, beskrivs som modigt och väldigt offensivt. Av honom och av klubben. Men i takt med utvecklingen inom dansk ungdomsfotboll, där han kommer i från, är kanske inte steget så förvånande ändå.
När den läsvärda fotbollstidskriften Offside nyligen gjorde en djupdykning i dansk ungdomsfotboll fanns U19-tränaren Alfred Johansson i FC Köpenhamn med på ett hörn. I reportaget berättade han att bara U19-laget hade en stab på åtta (!) heltidsanställda, något som gör de flesta allsvenska klubbledare grymt avundsjuka. På frågan "vad gör alla?" var svaret givet. "Det som de är bäst på".
Rosenborg är inte längre den självklara Champions League-aspiranten i norsk fotboll. I en av årets sista seriematcher i november förlorade laget till exempel mot Danilo Al-Saeds Sandefjord (jo, förre ESK-aren och Håbo FF-spelaren Danilo spelade från start). Jakten på ett nytt och fräscht tränarnamn som andas framtid landade hos en 33-åring som för elva år sedan lämnade Enköpingsfotbollen. Kul nyhet.
Det är fortfarande ett par veckor kvar av idrottsåret och redan i mellandagarna är det två högintressanta inledande omgångar i Hockeyettan. Som namnet på den serie ESK spelar i antyds ju också att våren börjar när laget åker till Märsta för att möta Wings den 28 december. Vårkänslor då, lite jul emellan, men hösten avslutas i helgen.
Om EIBK-damerna går till julvila som serieledare i division 2 avgörs (eller avgjordes beroende på när du läser krönikan) redan på fredagskvällen. Att hålla tillbaka förväntningarna utåt är ett beprövat tränarknep, men visst vore det extra starkt av EHF-herrarna att vända hem från Boden med båda poängen. En "smash and grab"-resa till Norrbotten för att visa att andra- och tredjeplatsen i division 1-handbollen som betyder allsvenskt kvalspel inte är maxgränsen för det här laget. Det laget som vinner serien kommer att förlora fler matcher än vad fjolårssäsongens seriesegrare Lindesberg gjorde. Ett faktum och hopp.
Några tar säkert en sväng förbi Idrottshuset under lördagen för att kolla på lokal inomhusfotboll innan den livesända matchen på eposten.se från Norrköping klockan 15.00. EHF:s damer jagar poäng en halvtimme innan herrarna i en annan del av landet.