Zetterström sken ikapp med septembersolen i Spånga

Alla vill ha den förmågan. Men de flesta får bara drömma om den. Förmågan att kliva fram när det gäller som mest. Linus Zetterström gjorde det när han löste de grönsvarta nervknutarna på Spånga IP och skickade ESK tillbaka till division två.

Linus Zetterström inledde sitt målfyrverkeri från straffpunkten.

Linus Zetterström inledde sitt målfyrverkeri från straffpunkten.

Foto: Thomas Lindblom

Krönika2023-09-24 20:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Septembersolen visade sig från sin allra bästa sida på Spånga IP. Det gjorde även Linus Zetterström.

Och jag vet inte om det är något visst med alla som har ett Z i namnet. Utan några som helst jämförelser så finns det ju andra större namn som det gått rätt hyfsat för. Zlatan, Henrik Zetterberg med flera.

Enköpings egen Zäta hade en sådan där match, som bara han kan ha, den här söndagen.

Straffmål, nick i krysset och ett stenhårt lågt avslut fram till 3-0. Linus Zetterström spelade ut hela registret när han behövdes som mest. 

Han var sånär att bli fyramålsskytt - men fick se sin andra straff i matchen ramma ribban.

Dalmasen Zetterström har blivit Zäta med hela ESK - och i en väloljad ESK-maskin är han ofta spelaren som sticker ut allra mest.

Den stora frågan är om Zetterström följer med ESK upp i division två? Han har visserligen kontrakt - men det kan sannolikt finnas möjligheter att bryta det om klubbar högre upp i seriesystemet visar intresse.

Och det håller jag inte för omöjligt att de gör. Det vore mer eller mindre tjänstefel om inte klubbar över division två-nivå scoutat Zetterströms fotbollskunskaper. 16 mål ifjol och 20 mål hittills i år är siffror som ingen kan nonchalera.

Det som talar för en fortsättning för Linus Zetterström i ESK är att han funnit ro i Sveriges närmaste stad. Han kom till ESK säsongen 2021 efter fyra klubbyten på två säsonger. Men har sedan två år tillbaka hittat trygghet och självförtroende i den grönsvarta tröjan. 

Det tror jag betyder mycket för honom själv när han ska välja fortsatt väg i sin fotbollskarriär.

ESK löste inte bara avancemanget direkt på första matchbollen. De dundrade in den som ett stenhårt serveess långt ut i högra serverutan. 

Nu finns tid att reflektera som succétränaren Henrik Norrström uttrycker det. 

Hur ska ESK gå vidare? Ska man etablera sig i division två eller ska man spänna bågen direkt mot ettan?

Visionen är division ett som sportansvarige Pelle Johansson påtalade i veckan.

När ESK gick upp i allsvenskan för 21 år sedan hade man elva egna produkter i truppen. I årets lag finns flertalet som inlett sin fotbollskarriär på Enavallen.

Jag tror ESK:s plan är att hålla sig till traditionen och bygga vidare på inslagen väg.

Och får de önska så ingår även Linus Zetterström där.