Efter omtalad "fallskärm": Nu går kommunen om reglerna

Enköpings kommun
Lästid cirka 2 min

Nu ska reglerna för politikernas så kallade fallskärmar förtydligas i Enköping.
– Det har varit en del otydligheter, säger kommunens HR-chef Linda Ahlsén.

Det är centerpolitikern Ulrika Ornbrants fallskärm för två år sedan som delvis är anledningen till att Enköpings kommun nu slipar på reglerna.

– Vi hade behövt göra det ändå men det blev tydligt i samband med hennes avtal, säger Linda Ahlsén, som dock menar att benämningen fallskärm är felaktigt använt i sammanhanget. 

Ulrika Ornbrant beviljades det som egentligen heter omställningsstöd för förtroendevalda efter att hon vid valet 2022 förlorat sitt heltidsuppdrag som kommunalråd. Hon fick först ett års stöd som senare drogs tillbaka då Enköpings kommun först tolkade reglerna felaktigt. Till slut betalade Ulrika Ornbrant tillbaka de pengar hon fått. 

– Det behöver vara enkelt att förstå bestämmelserna och vilka konsekvenser de kan leda till. Det är ju politikerna i kommunstyrelsen som är pensionsmyndighet och med tanke på att det är de som ska bevilja ansökningar så är det ännu viktigare, säger hon.

Storleken på stödet kommer inte att ändras. Den som har rätt till det ekonomiska omställningsstödet (se faktaruta) får även fortsättningsvis ett första år med 85 procent av det senaste årets arvode och ett andra år med 60 procent. Därefter finns ingen mer ersättning att få, oavsett hur länge personen haft sitt uppdrag. Borta är alltså den tidigare möjligheten som gav en politiker med minst åtta års uppdragstid rätt till ett ännu längre stöd.

När Ulrika Ornbrant beviljades sitt omställningsstöd omfattades hon av ett gammalt avtal som innebar att hon fick pengarna oavsett om hon fick en ny inkomst eller inte. För att inte kunna lyfta dubbla "löner" har detta nu ändrats så att den som i framtiden beviljas stödet redan från första året måste samordna ersättningen med eventuella andra inkomster av tjänst. 

Från och med nu skrivs det in i bestämmelserna att en person med omställningsstöd måste kunna stryka att han eller hon söker arbete fortlöpande, såvida personen inte är tjänstledig från sitt jobb. Denna skrivning finns inte i de nuvarande reglerna. Det skrivs också in att stödet kan komma att återkrävas om personen inte sökt arbete i tillräcklig omfattning eller inte tagit ett erbjudet arbete.

Till skillnad mot tidigare innehåller de nya bestämmelserna även regler för hur omställningsstödet ska minskas om politikern exempelvis tar ett jobb med låg ersättning eller får andra ersättningar än förvärvsinkomster.

Kommunfullmäktige ska ta beslut om de nya reglerna under våren.

Enköpings kommun betalar idag inte ut omställningsstöd till någon politiker.