Vården ska superspara – beslutet för Lasarettet i Enköping

700 jobb hotas inom vården i Region Uppsala.
Men sparpaketet i Uppsala slår annorlunda mot Enköping.
– Läget är annorlunda hos oss jämfört med Akademiska, säger sjukhusdirektör Per Andersson.

Per Andersson, sjukhusdirektör på Lasarettet i Enköping, ser positivt på den aktuella personalsituationen, men vill se fler anställda sjuksköterskor för att kunna minska hyrpersonalen ytterligare.

Per Andersson, sjukhusdirektör på Lasarettet i Enköping, ser positivt på den aktuella personalsituationen, men vill se fler anställda sjuksköterskor för att kunna minska hyrpersonalen ytterligare.

Foto: Anders Jagemo

Enköping2025-03-20 05:00

Regiondirektör Johan von Knorring har beslutat om omfattande besparingsåtgärder i Region Uppsala under året. Den största delen i beslutet består av en minskning av anställda motsvarande 700 miljoner kronor. Summan motsvarar en minskning med cirka 700 heltidsanställda.

I första hand ska minskningen av antalet anställda ske genom att inte återtillsätta tjänster vid personalavgånger, enligt regiondirektören.

Som en konsekvens av beslutet stoppar Akademiska sjukhuset i Uppsala i stort sett alla nyrekryteringar.     

"Det är tydligt att vi behöver bli flera hundra färre medarbetare än vi är i dag", skriver Marianne van Rooijen, sjukhusdirektör på Akademiska sjukhuset, i ett meddelande på regionens intranät.

Men regiondirektörens beslut om besparingar utgör inget hot mot jobben på Lasarettet i Enköping, utan det handlar framförallt om situationen på Akademiska sjukhuset.  

– Vi är inte helt fullbemannade idag. Utifrån de bemanningstal som finns i regiondirektörens beslut så håller vi oss inom de talen redan idag, förklarar Per Andersson som är sjukhusdirektör på Lasarettet i Enköping. 

undefined
På Lasarettet i Enköping är jobben tryggade, trots besparingsbeslutet om att motsvarande 700 heltidstjänster ska bort i Region Uppsala.

Till skillnad från Akademiska sjukhuset har Lasarettet i Enköping inte ökat antalet anställda utöver vad regiondirektörens besparingsbeslut tillåter.

– Det vi har lyckats med är att reducera andelen hyrpersonal och det har vi gjort för att vi har lyckats anställa, men vi håller oss fortfarande inom bemanningsmålet och det är det som är viktigt och intentionen i regiondirektörens beslut.

Lasarettet har god kontroll på sina personalkostnader, enligt sjukhusdirektören.

– Vi har gjort stora schemagenomgångar redan under förra året för att kunna ha en bra kontroll på läget.

Det låter som att du känner dig trygg när det gäller bemanningen och personalsituationen för lasarettet under året?

– Vi är inte helt fullbemannade när det gäller sjuksköterskor eftersom vi har några hyrsköterskor, så där ser vi gärna att vi kan fortsätta att minska det antalet. Vi har sedan tidigare minskat och det finns färre än tio idag. I övrigt tycker jag att personalläget är under kontroll, säger Per Andersson.   

På Lasarettet i Enköping arbetar runt 750 personer i olika anställningsformer. Under årets första två månader har sjukhuset sysselsatt motsvarande cirka 500 heltidstjänster.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!