För fjärde sommaren i rad arrangerar Magnus Ludvigsson och Solweig Fjällborg Ludvigsson konserter ute i sin hage i Fröslunda. På scenen skapar de möjligheter för unga talanger att framträda som mellanakt för artisterna.
– Vi vill att morgondagens proffs ska få träffa etablerade artister, säger Magnus Ludvigsson.
När ägarna av Fröslunda hage firade nationaldagen hörde de en vacker melodi från Skolparkens scen. Med musiken som kompass fann de att den ljuva stämman tillhörde 15-åriga Darya Turial från Stockholm. De fastnade direkt och tog kontakt.
– Det var intressant att bli erbjuden ett gig på plats, säger Darya Turial.
Den unga talangen tackade ja och är först ut med att träda Fröslunda Hages sommarscen den 28 juni. Med ingen mindre än storstjärnan Tommy Nilsson. För Darya känns det lite nervöst, men mest kul. Att uppträda är inget nytt.
– Jag har älskat musik hela livet, jag har alltid sjungit och dansat. När jag går upp på scen så tänker jag inte på någonting, jag bara njuter, säger hon.
Som 10-åring bestämde hon sig för att satsa på musiken och gick till en sångstudio, där hittade hon sitt sound.
– Jag älskar all musik men det jag lyssnar mest på är inte det jag sjunger. Jag lyssnar på rock och indie men sjunger pop och powerballader, förklarar hon.
Gitarristen Arvid Andersson,19, träffade sångerskan Lee Alvemark, 16, på kulturskolan i Enköping när de blev ihopsatta av en lärare. Den läraren hade koll. För nu har duon spelat tillsammans i över 1,5 år och satte publikrekordet på förra sommarens spelning på Fröslunda.
– Men det är inte därför de får spela igen, utan för att de är så väldigt duktiga, säger arrangören Solveig Fjällborg Ludvigsson.
Arvid Andersson startade sin musikkarriär som sångare men insåg snabbt att instrument var hans grej. När han var 12 år fick han sin första gitarr.
– Sen blev jag halvt påtvingad av farmor att börja på kulturskolan, skrattar han.
Men det är han tacksam för idag. Det lade grunden som sen banade väg för musiklinjen på gymnasiet.
– Jag utvecklades på kulturskolan, man började uppträda på små grejer och sen blev det större, säger han.
Arvid och Lee delar scenen med countryartisten Doug Seegers den 12 juli.
Sist ut på scen är Rojdan Sözen, 24. På hennes sociala medier laddas covers och egna låtar upp på löpande band, något som fångade arrangörernas intresse. Men hon sjunger inte bara online. Rojdan Sözen är van vid att stå på scen.
– Som liten sjöng jag på alla talangjakter i skolan och jag har även uppträtt regelbundet på andra ställen. Men Fröslunda blir nog det mest professionella stället, säger hon.
Att stå på scen kan vara skrämmande för många, men inte för Rojdan. Trots sin unga ålder har hon redan utvecklat verktyg för att hantera nervositet.
– Jag insåg för några år sen att nervositet och excitement är samma känsla i kroppen, så jag intalar mig att jag är taggad. På scenen fokuserar jag bara på att prestera, säger hon.
Rojdan delar scen med artisten Petra Wahlgren den 2 augusti. Petra Wahlgren kanske inte är rikskänd, men har bland annat turnerat med Diggiloo och medverkat i Doobidoo. För Rojdan räckte det med en snabb Googling för att bli taggad.
– Jag lyssnar inte så mycket på svensk musik. Men det ska bli jättemäktigt, en ära att få dela scenen med henne, säger hon.